Idea programu Eko Syrena jest prosta: zużywamy mniej energii, segregujemy śmieci, korzystamy z materiałów z recyklingu, również przy produkcji nowych spektakli. Bo czujemy się odpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy i tworzymy.
Eko chcemy być wszyscy: aktorki i aktorzy, garderobiane i montażyści, pracowniczki i pracownicy administracji, działające w teatrze Bistro Syrena. Zachęcamy do tego również widownię. W teatrze, jak w domu: segregujemy śmieci, gasimy zbędne światła, ograniczamy ogrzewanie, kiedy nas nie ma. Jeśli coś drukujemy, to dwustronnie.
W 75-letniej historii Syreny powstały dziesiątki scenografii, rekwizytów i kostiumów. Nie żegnamy się z nimi, kiedy spektakle schodzą z afisza. Wszystko trafia do teatralnych magazynów i czeka tam, by... ponownie pojawić się na scenie.
Mistrzem modowego recyklingu jest współpracujący z Syreną projektant mody i kostiumograf Tomek Jacyków. Do teatralnych magazynów zagląda nie tylko, by ubrać aktorów i aktorki, na przykład grających w „Rock of Ages” oraz „Bitwie o tron”. Jacyków ubiera również naszą widownię. Wraz z krawcową Syreny Anną Wardzyńską tną, zszywają, skracają, wydłużają i w ten sposób tworzą nowe kreacje sygnowane metką „Tomek Jacyków dla Teatru Syrena”. Pierwsza taka kolekcja powstała wiosną, druga - zimą 2020 roku. Dochód z ich sprzedaży przeznaczamy między innymi na produkcję nowych spektakli. Dawne kostiumy i rekwizyty za każdym razem wykorzystuje reżyserka Joanna Drozda, twórczyni cyklu „Morderca jest wśród nas”, czyli improwizowanych spektakli kryminalnych, które gramy w dawnej teatralnej stolarni i w Bistro Syrena. Drozda dała im drugie życie również na planie filmu „Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie", który wyreżyserowała z okazji 75-lecia teatru oraz w spektaklu „Legendy warszawskie”.
Scenografia do bajki „Glonuś i drużyna Eko-Syreny” powstała w całości z niepotrzebnych już elementów z teatralnych magazynów. Scenografka Bożena Ślaga wykorzystała m.in. horyzont ze spektaklu „Piękna Lucynda” sprzed 20 lat oraz skrawki, które powstają przy produkcji gąbek do mycia naczyń. Naszym partnerem przy tej produkcji była firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Materiały z recyklingu wykorzystujemy także podczas warsztatów i lekcji teatralnych, którymi opiekuje się Paulina Huczyńska.
Działające w teatrze Bistro Syrena zamawia produkty u lokalnych dostawców, np. serwuje jajka od kur z wolnego wybiegu, a jego sezonowe menu jest układane zgodnie z porami roku i dostępnymi wówczas produktami.
Naszą widownię zachęcamy, by na spektakle przyjeżdżała komunikacją publiczną, co ułatwia świetna lokalizacja teatru w śródmieściu Warszawy, lub rowerami, które można przypiąć do stojaków przed wejściem do Syreny.
Teatr Syrena przystąpił również do inicjatywy "Kultura dla klimatu" (www.kulturadlaklimatu.pl).